вівторок, 19 листопада 2013 р.

Урок географії в 7-му класі

 Тема: Внутрішні води Африки.
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості внутрішніх вод Африки, головні річкові системи, озера, підземні води, систематизувати знання учнів про гідрологічні особливості; вдосконалювати практичні уміння характеризувати основні річкові системи, основні типи озер Африки і закономірності їх розміщення, сприяти розумінню значення вод суходолу для природи материка та проблем водозабезпечення; виховувати в учнів ощадливого ставлення до природи.
Засоби навчання: фізична карта Африки, підручники, атласи, контурні карти, картки з текстом, комп’ютер.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку:
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Прийом «Мозковий штурм»
  • Які води належать до внутрішніх?
  • Які річки розрізняють за характером течії та способами живлення?
  • Що таке озеро? Які розрізняють озера за походженням їх улоговин?
  • Від яких компонентів природи залежить густота річкової сітки?
  • Яку частку від загальної кількості води на Землі складає прісна вода?
  • Чи вичерпуються запаси прісної води?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Запитання
  • Які річки чи озера Африки вам вже відомі? Що ви про них знаєте?
Вступне слово вчителя
Знаючи особливості рельєфу та клімату, ми можемо перейти до вивчення внутрішніх вод материка. Вода в Африці – найцінніший ресурс, це пов’язано наявністю великих посушливих територій. Вода там дуже потрібні для зрошення полів та водопостачання для населення. Ви дізнаєтесь про головні річки та озера материка, спробуєте знайти відгадку «Чому Ніл не пересихає в пустелі?», і також здійснимо уявну мандрівку до цих місць.
Учні записують в робочі зошити тему уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу
Завдання
  • За картами атласу визначте, у чому полягають особливості розміщення внутрішніх вод Африки (відповіді учнів).
Слово вчителя
Головна особливість внутрішніх вод Африки є нерівномірне розміщення. Тропічні широти – це пустелі Сахара, Наміб і Калахарі дуже бідні водами, де опадів випадає мало, а випаровуваність через високі температури велика. Багато річок не впадають в океан, а губляться в пісках або впадають в озера. В Африці характерні такі річки, які пересихають, і тільки після дощу наповнюються водою, їх називають «ваді» (на карті вони показані пунктирною лінією). Вода в пустелях цінується як золото. І тут велике значення мають для людей підземні води, які близько підходять до поверхні і утворюють оазиси. В оазисах ростуть пальми, на зрошуваних землях вирощують овочі, зернові культури, плодові дерева.
Запитання
  • У яких частинах материка спостерігається найбільша концентрація річок та озер? Що є причиною цього? (Відповідь учнів: найбільше річок і озер в екваторіальному і субекваторіальному кліматичному поясах, де випадає найбільша кількість опадів).
Виконання практичного завдання в підручнику (автор В.Ю Пестушко)
стор. 79. (До басейнів яких океанів належать річки Африки?)
Прийом «Творча лабораторія» (робота в групах).
Учні, об’єднавшись у групи, визначають за допомогою карт атласу річки Африки, що відносяться до різних басейнів та тип їх живлення.
1 група – басейн Атлантичного океану
2 група – басейн Індійського океану
3 група – басейн внутрішнього стоку
Назва річки
Тип живлення
Назва річки
Тип живлення
Назва річки
Тип живлення
Ніл
Конго
Нігер
Оранжева
Сенегал
дощове
дощове
дощове
дощове
дощове
Замбезі
Лімпопо
Джубба
Рувума
дощове
дощове
дощове
дощове

Шарі
Кагера
дощове
дощове



Прийом «Мандрівка» (випереджальне завдання). Учні розповідають цікавий додатковий матеріал про річки, озера, водоспади.
Робота з підручником. Учні читають про озера Африки, стор. 81 в підручнику. Потім вчитель показує річки та озера на фізичній карті Африки.
Прийом «Географічний практикум». Позначте на контурній карті річки, озера, водоспад Африки.
Прийом «Мікрофон»
  • Як люди використовують річки? (Учні дають відповіді і заповнюють схему на класній дошці)
зрошення
                     водопостачанняВикористаннябудівництво ГЕС
річки
↙ ↘
                                            рибальство  судноплавство
Слово вчителя
Від «водного голоду» в Африці страждають сотні мільйонів людей. Роль прісної води на материку особливо важлива, адже великі за площею території належать до числа посушливих і напівпосушливих (перегляд відео фрагменту).
V. Закріплення нових знань і вмінь учнів
1. Гра «Що це?»
  • Я найдовша річка в світі. (Ніл)
  • Мене на карті позначають пунктиром. (річка-ваді)
  • Моя друга назва Заїр. (Конго)
  • Про мене розповідається у вірші «Лікар Айболить». (Лімпопо)
  • Я двічі перетинаю екватор. (Конго)
  • Я знаходжусь на річці Замбезі. (водоспад Вікторія)
  • Я є залишком давнього моря. (оз. Чад)
2. Дидактична гра «Знайди помилку в тексті» (робота в групах).
Групам роздаються картки з текстом.
У північній частині Африки дуже густа (рідка) річкова мережа. Найдовшою річкою материка є Конго (Ніл). Річка Ніл (Конго) перетинає екватор двічі. Такі річки як Замбезі і Лімпопо належать до басейну внутрішнього стоку (Індійського океану). Для всіх африканських річок характерний мішаний (дощовий) тип живлення. Озеро Чад є тектонічне (залишкове), і з нього витікає (впадає) річка Шарі. Водоспад Вікторія знаходиться на річці Нігер (Замбезі). Африка має величезні (недостатні) запаси прісної води. (9 помилок).
VI. Підсумок уроку
Прийом «Естафета».
Учні по черзі показують на карті географічні об’єкти даної теми.
Заключне слово вчителя.
  • Основна особливість внутрішніх вод Африки – нерівномірне розміщення.
  • Річки Африки належать до трьох басейнів Атлантичного, Індійського і внутрішнього стоку. Майже всі вони мають дощове живлення, багато порогів і водоспадів. Найбільшими річками є Ніл, Конго, Нігер і Замбезі.
  • Озера Африки мають різне походження. Найбільше озеро Африки – Вікторія.
  • У посушливих районах велике значення для водопостачання мають підземні води.
VII. Домашнє завдання
  • § 18, ст.79 опрацювати;
  • Скласти кросворд з географічних понять за темою уроку;
  • Підготувати додатковий матеріал до теми «Природні зони Африки».

Немає коментарів:

Дописати коментар